Sistemlerimiz

0216 370 25 65 Mail

CO2 Söndürme Sistemleri

Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan en eski ve en yaygın gazdır. Lokal uygulamalarda kullanılan tek gazdır ve özellikle kimyasalların bulunduğu mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallarde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunlığunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir.

Karbondioksit; renksiz, kokusuz, elektrik iletkenligi olmayan, yangin söndürmek için uygun bir inert gazdir. Karbondioksit hava içerisindeki oksijeni ve/veya gaz fazindaki bir yakitin konsantrasyonunu yanmanin duracagi noktaya kadar düsürerek, yanmayi sogutarak söndürür.

CO2 Söndürme Sistemlerinin Özellikleri

Ozona zarar vermez. Fiziksel olarak söndürme yapar Lokal söndürme amaçli kullanilir Insan bulunan mekanlarda kullanilmaz Yeniden doldurma maliyeti düsük, yangin yaygin olarak bulunabilir Bosalma süresi 60-120 saniyedir. ( lokal sistemler için 30 saniye) Düsük basinçli sistemler: Düsük basinçli karbondioksit sistemleri, yüksek miktarda söndürücüye ihtiyaç duyulan mekanlarda toplam hacim koruma uygulamalarinda kullanilir. Yüksek basinçli sistemler: Yüksek basinçli karbon dioksit sistemleri, hem toplam hacim koruma hem de lokal koruma uygulamalarinda kullanilmaktadir.

CO2 Söndürme Sistemlerinin Kullanıldığı Yerler

Güç aktarim odalari
Jeneratör güç setleri
Motor odalari
Kayit odalari
Kablo ve tesisat galerileri
Elektrik dagitim odalari/merkezleri
Bilgisayar odalari
Yanici sivi depolama alanlari
Boyama kabinleri
Arsivler
Basim Evleri
Endüstriyel Firinlar
Genis Ticari Yemek Pisirme Alanlari
Ve daha birçok end. uygulamalar

CO2 Gazli Söndürme Sisteminin Kullanilamayacagi Malzemeler; Selüloz nitrat gibi oksijen ihtiva eden kimyasallar, sodium, potasyum, magnezyum, titanyum ve zirkonyum gibi reaktif metaller, metal hidratlar.

Saha Çalışmalarımızdan Örnek Görüntüler